Aktualności

Intensywny marzec i kwiecień dla trzeciego semestru APM

Semestr III rozpoczął się wykładem prof. Birgera Svihusa z Norwegian University of Life Sciences, który jest cenionym specjalistą ds. żywienia drobiu i ludzi. Temat wystąpienia brzmiał co prawda "Human Nutrition - too much epidemiology too little chemistry", ale pozwolilł na poszerzenie wiedzy z zakresu żywienia.

Następnie studenci uczestniczyli w zajęciach z zakresu nauk weterynaryjnych, których prowadzącym był dr hab. n. wet. Michał Jank. Część praktyczna prowadzona była m.in. przez lek. wet. Bartłomieja Stańczaka (PPH ESKULAP) i dotyczyła "Zastosowania programu xChek firmy IDEXX Laboratories do praktycznej analizy wyników badań serologicznych drobiu i trzody chlewnej", a także przez dr. Gerharda Zechnera (Elanco Animal Health) w PPH Agropol Sp. z o. o. Sokołowo. Podczas wizyty w Sokołowie studenci mieli możliwość wzięcia udziału w audycie gospodarstwa oraz dowiedzieli się jak ważny jest tzw. kluczowe 90 dni, czyli najtrudniejszy okres w życiu krowy u bydła mlecznego. 

Kolejna wizyta odbyła się w Przedsiębiorstwie Rolnym Długie Stare Spółka z o.o., a dokładniej w Niechłodzie, czyli największej oborze bydła mlecznego z 7 jednostkami dojącymi. Tym razem prowadzącym zajęcia był dr inż. Robert Mikuła, który praktycznie przedstawił zagadnienia dotyczące m.in. kontroli odpowiedniego żywienia przy pomocy sit paszowych, sit kałowych oraz oceny kondycji (BCS). O wadach, zaletach i wyzwaniach dla zootechnika w związku z dojeniem krów robotami udojowymi opowiedział kierownik obory - Karol Polaszek.

Praktyczne zajęcia z biotechnologii rozrodu miały miejsce w Gospodarstwie Rolno-Hodowowlanym Żydowo ZR Malczewo Ferma Grotkowo wraz z prof. dr. hab. Adamem Cieślakiem i dr Eweliną Warzych-Plejer. Na miejscu studenci mieli niesamowitą okazję, aby krok po kroku uczestniczyć w embriotransferze (ET), który wykonywał dr Hans-Peter Nohner (BVN) - praktyk z 30-letnim stażem. Każda wykonywana czynność była dokładnie opisywana. Dodatkowym atutem wyjazdu była powtórka anatomii układu rozrodczego i fizjologii rozrodu krów, którą przeprowadzili lek. wet. Tomasz Jankowiak (Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis) i lek. wet. Robert Popławski.

Ponadto w bieżącym semestrze studenci mogli uczestniczyć również w konferencjach takich jak IV Poznańskie Forum Weterynaryjne "Zdrowie bydła i świń" dzięki uprzejmości dr. Aleksandra Skorackiego oraz XI Forum Zootechniczno-Weterynaryjnym "Systemy udojowe - wady i zalety", a także spotkaniach z cyklu "Praktyka w nauce" z lek.wet. Ireneuszem Sobiakiem Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Poznaniu czy przedstawicilami firm Cargill (LNB) Poland Sp. z o.o. oraz De Heus Poland.

 Fotograficzne relacje z zajęć poniżej oraz w zakładce Galeria.

            Wyjazd, realizowany w ramach projektu Produkcja zwierzęca – dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb europejskiego rynku pracy był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Michalina Kunecka


‹‹ powrót
Biuro Projektu w Sekcji ds. Funduszy Strukturalnych, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ul. W ojska Polskiego 28, 60-637 Poznań, tel. 61 846 61 76 projekt strony www.artso.pl